זמן אספקה עד 5 ימי עסקים | משלוח עד הבית מינימום הזמנה – 249 ₪ | משלוח חינם בהזמנה מעל 999 ₪

איך מטפלים בסחלב?

סחלב על שולחן
תוכן עניינים

טיפול בסחלב מלכותי, יפה וגאה יכול להיות מפחיד במיוחד אם אין לכם ניסיון קודם, אבל זה לא חייב להיות כך! אם חשבתם לאמץ סחלב או אם קיבלתם סחלב יפה במתנה, ואתם מפחדים להזיק לו, הסירו פחד מליבכם. במאמר זה תקבלו את כל המידע שנחוץ על מנת לגדל לטפל בסחלב ותלמדו איך לתת לסחלב שלכם את כל מה שהוא צריך.

 

במדריך טיפול זה נדון בנושאים חשובים כמו תנאי גידול מתאימים, השקיה, דישון, טיפול לאחר פריחה, העברה לעציצים גדולים וטיפול במזיקים ובמחלות ונסביר איך תוכלו לתת לסחלב שלכם את הבית החם והאוהב שהוא זקוק לו. מוכנים לצעוד בדרך המלך לגידול סחלבים מוצלח? אז קדימה, בואו נתחיל.

 

הכירו את הסחלב

ללא ספק הסחלב הוא צמח בית מרתק, והביקוש לו בהחלט מבטא את זה. הפריחה המדהימה, הצבעונית והעדינה של הסחלב היא סימן ההיכר המובהק שלו, וקשה מאוד לפספס אותה גם בבית וגם במשתלה. על אף המוניטין שיצא לסחלב כצמח מאתגר לטיפול, ידע, רצון, סבלנות ונכונות יעזרו לו לפרוח ולצמוח ואתם תוכלו ליהנות מהיופי האקזוטי שלו במשך שנים רבות.

 

הסחלב הוא צמח אפיפיטי, וזה הדבר החשוב הראשון שצריך לדעת עליו. למה הכוונה? ובכן, הסחלב נשען על צמחים אחרים בתהליך צמיחתו בטבע. הצמיחה הייחודית הזאת מבדילה אותו מזנים אחרים של צמחיה לבית ומצריכה תנאי גידול מוגדרים כדי שהוא ישגשג בסביבה הביתית. אף על פי שהסחלב זקוק לתשומת לב רבה יותר משאר צמחי הבית, טיפול בסחלב שווה את ההשקעה ומאוד מתגמל.

 

תנאי תאורה מתאימים לסחלב

 

אילו תנאי גידול נחוצים לסחלב?

לפני שנענה על שאלת השאלות – איך מטפלים בסחלב, נבהיר מהם תנאי הגידול הנחוצים לו. הסחלב הוא צמח ייחודי ויפה שזקוק לתנאים סביבתיים מוגדרים כדי לשגשג. אם אתם רוצים לגדל סחלבים בריאים ועמידים, חשוב שתגדלו אותם בחדר מואר מאוד בסביבה חמה ולחה. הסחלב הוא צמח טרופי שאוהב חום ולחות. הטמפרטורות האידיאליות בשבילו הן 15-27 מעלות צלזיוס במשך היום ו-12-18 מעלות צלזיוס בשעות הלילה. חשוב להימנע משינויי טמפרטורה פתאומיים כיוון שזה עלול להזיק לסחלב.

 

הסחלב אוהב אור טבעי בהיר אך לא שמש ישירה. שמש ישירה עלולה לייבש את העלים שלו, ולכן מוטב להניחו הרחק מהחלון. חלונות שפונים דרומה מושלמים לסחלב ומספקים לו אור טבעי בכמות הרצויה.

 

כדי ליצור סביבה לחה לסחלב שלכם תוכלו להשתמש במכשיר אדים או להניח מגש מים לידו. אל תניחו אותו ליד המזגן כיוון שפעולת המזגן מייבשת את האוויר וגוזלת ממנו את הלחות שהוא אוהב כל כך.

 

השקיה של סחלב

 

איך משקים סחלב

בניגוד לדעה הרווחת, סחלבים אינם מפונקים במיוחד בתחום ההשקיה. מילת המפתח היא איזון. איך משיגים איזון בהשקיה? צריך לזכור שהשקיית יתר עלולה להזיק לשורשי הסחלב, ואילו השקיה מעטה עלולה לייבש אותו. חשוב להבין באיזו תדירות יש להשקות וכמה להשקות. תוכלו לבדוק אם הסחלב שלכם צמא בהכנסת אצבע לעומק מצע האדמה שלו. אם המצע יבש, זה הזמן להשקות. אם המצע לח, יש להמתין מספר ימים לפני בדיקה נוספת. לפני ההשקיה חשוב לוודא שהמים בטמפרטורת החדר. כלל האצבע להשקיית סחלבים הוא השקיה של פעם בשבוע בקיץ ופעם ב-10 ימים בעונות הקרות, אך כפי שציינו מקודם רצוי לבדוק לפני ההשקיה את המצע של הסחלב ורק במידה והוא יבש להשקות את הסחלב.

 

אפשר להשקות את הסחלב במשפך, ואפשר גם להניח את העציץ שלו במגש רדוד של מים במשך 10–15 דקות ולאפשר לשורשים לספוג לחות. לאחר מכן יש לשפוך את מגש המים. סחלבים מזן Phalaenopsis אוהבים להתייבש בין השקיה להשקיה, ואילו סחלבים מזן Paphiopedilums זקוקים ללחות תמידית.

 

נוסף להשקיה הקבועה רססו מים מפעם לפעם על העלים. כך תשמרו על רמת הלחות הנדרשת ותגנו על הסחלב מפני התייבשות.

 

דישון סחלב

 

דשן לסחלב

דשן סחלבים הוא מזון מיוחד שנועד לענות על הצרכים התזונתיים הספציפיים של סחלבים. סחלבים הם צמחים ייחודיים שדורשים חומרי הזנה ספציפיים בכמויות מדויקות כדי לשגשג ולייצר פרחים יפים. דשנים צמחיים רגילים עשויים שלא לספק את האיזון האידיאלי של חומרים מזינים עבור הצמחים העדינים והאקזוטיים הללו, ולכן שימוש בדשן מיוחד עבור סחלבים חיוני לצמיחתם האופטימלית.

 

דשני סחלבים מציגים בדרך כלל קבוצה של שלושה מספרים על האריזה, המציינים את אחוז הרכיבים התזונתיים החיוניים שהם מכילים. המספרים הללו מייצגים את יחס ה-NPK, המייצג חנקן (N), זרחן (P) ואשלגן (K). לדוגמה, דשן סחלב נפוץ עשוי להיות בעל יחס NPK של 20-20-20 או 30-10-10. מספרים אלו משקפים את האחוז של כל חומר מזין בדשן. סחלבים דורשים בדרך כלל רמות חנקן גבוהות יותר כדי לתמוך בצמיחת עלווה ועלים ירוקים בריאים.

 

מלבד מרכיבי ה-NPK העיקריים, דשנים לסחלב מכילים גם מיקרו-נוטריינטים חיוניים, כגון ברזל, מגנזיום, נחושת, אבץ ואחרים. מיקרו-נוטריינטים אלו חיוניים לתהליכים ביוכימיים שונים בצמח והם חיוניים לבריאות הצמח ולפריחה הכללית.

 

רוב דשני הסחלב מגיעים בצורה מסיסת במים, מה שהופך אותם קלים לדילול במים וליישום במהלך השקיה רגילה. זה מאפשר שליטה מדויקת יותר על אספקת חומרי הזנה ומפחית את הסיכון להפריית יתר, שעלולה לפגוע בשורשי הסחלב העדינים.

 

יש ליישם דשנים סחלבים באופן קבוע במהלך עונת הגידול הפעילה, שהיא בדרך כלל בחודשי האביב והקיץ. במהלך התקופה הרדומה (בדרך כלל בסתיו ובחורף), סחלבים דורשים פחות דשן או בכלל לא.

 

דשני סחלב מאוזנים מבטיחים את אספקת החומרים המזינים הנכונים בכמויות מתאימות. חיוני לעקוב אחר הוראות היצרן ולדלל את הדשן בחוזק המומלץ כדי למנוע פגיעה במערכת השורשים הרגישה של סחלבים.

 

טיפול בסחלב לאחר הפריחה

 

טיפול בסחלב אחרי פריחה

לקוחות רבים שואלים אותנו על טיפול בסחלב אחרי פריחה. זאת משום שסחלבים ידועים בפריחה המדהימה שלהם, אך גם חוסר האונים של המגדלים לאחר הפריחה מוכר וידוע ולכן טיפול לאחר פריחה חשוב לא פחות מטיפול בזמן הפריחה.

 

אז איך מטפלים בסחלב לאחר פריחה? ראשית, חשוב לדעת שלאחר הפריחה הסחלב עלול להיכנס לתרדמת. בזמן התרדמת ייתכן שתבחינו בהצהבת העלים ובנשירתם. אל חשש! זה נורמלי לחלוטין. הסחלב פשוט שומר על האנרגיה שלו לפריחה חדשה. שנית, חשוב שאתם לא תשקעו בתרדמת. יש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי שהסחלב שלכם יישאר בריא ויפרח שוב בעתיד:

 • חתכו את ענפי הפרחים – לאחר שהפרחים נושרים אתם יכולים לחתוך את הענפים שלהם עד לקצה ההסתעפות של הגבעול. זה יעודד צמיחה חדשה בעתיד.
 • המשיכו להשקות בקביעות – אל תפסיק להשקות את הסחלב לאחר תקופת הפריחה. השקו אותו כרגיל.
 • שמרו על סביבת המחיה של הסחלב – המשיכו לתת לו אור טבעי ועדין, טמפרטורה רצויה ולחות מתאימה. כך תשמרו על בריאותו ותעודדו צמיחה חדשה.
 • דשנו את הסחלב – מומלץ לדשן את הסחלב לאחר תקופת הפריחה הראשונה ולהמשיך לדשן בעתיד. השתמשו בדשן סחלבים מיוחד ודשנו לפי ההוראות.

 

גיזום סחלב

 

גיזום סחלב

גיזום סחלב הוא היבט חיוני בטיפול בסחלב המסייע לקדם צמיחה בריאה, לשמור על צורת הצמח ולעודד פריחה. סחלבים הם קבוצה מגוונת של צמחים ולסוגים שונים עשויות להיות דרישות גיזום שונות. עם זאת, הנה כמה הנחיות כלליות החלות על רוב הסחלבים:

 

גזירת פרחים מתים או גוססים: הסוג הראשון והפשוט ביותר של גיזום סחלבים כרוך בהסרת פרחים מתחים. תהליך זה ידוע כ-deadheading. השתמשו במספריים נקיות וחדות או מזמרה כדי לחתוך את הפרח ליד הבסיס שלו לאחר שהפריחה קמלה והעלים נפלו. הסרת פרחים מתים לא רק משפרת את מראה הצמח אלא גם מפנה את האנרגיה כדי לקדם צמיחה חדשה ועלולה להפעיל מחזור פריחה נוסף.

 

גזירת עלים צהובים או גוססים: ככל שהסחלבים גדלים, עלים מבוגרים יותר בבסיס הצמח עשויים להחליף את צבעם לצבע חום או צהוב. ניתן לקצץ בקפידה את העלים הישנים הללו בבסיסם באמצעות מספריים נקיות וחדות. הימנעו מלחתוך חלקים בריאים וירוקים של הצמח.

 

גיזום חלקים חולים או פגומים: אם אתם מבחינים בסימנים של מחלות או מזיקים על הסחלב שלכם, חיוני לגזום את החלקים הפגועים כדי למנוע מהבעיה להתפשט. הקפידו לעקר את כלי הגיזום לאחר הגיזום כדי להימנע מהעברת מחלות אפשריות לחלקים אחרים של הצמח או לסחלבים אחרים.

 

זכרו שסחלבים יכולים להיות רגישים לגיזום יתר, ולכן עדיף להיות זהירים ולגזום באופן שמרני עד שתכירו יותר את הרגלי הצמיחה של הסחלב הספציפי שלכם. בדקו באופן קבוע את הסחלב שלכם לאיתור סימנים של בעיות או פרחים מתים כדי לשמור על בריאותו ולעודד צמיחה ופריחה חדשה.

 

כלים לסחלבים

קיימים סוגים שונים של כלים עבור סחלבים, לכל אחד יתרונות שלו. אחת האפשרויות החדשניות כלי עם השקיה אוטומטית המספק מים בצורה עקבית ומבוקרת יותר לסחלבים:

 1. עציצי פלסטיק סטנדרטיים: כלים אלו הם הנפוצים והמשתלמים ביותר עבור סחלבים. הם מגיעים עם חורי ניקוז בתחתית כדי לאפשר לעודפי מים לברוח. הם נמצאים בשימוש נרחב ועובדים היטב עבור סחלבים רבים, יש להיזהר מהשקיית יתר ולא לתת לשורשים לשבת במים עומדים.
 2. עציצי חימר: אלו עציצים המאפשרים זרימת אוויר טובה יותר לשורשים. כמו כלים מפלסטיק, הם מגיעים עם חורי ניקוז. עם זאת, הם נוטים להתייבש מהר יותר, כך שייתכן שתצטרכו להשקות את הסחלב בתדירות גבוהה יותר.
 3. עציצים עם השקיה עצמית: לעציצים אלו מאגר מובנה או אזור אחסון מים המשקה אוטומטית את הסחלב לפי הצורך. לעתים קרובות יש להם מחוון או מד המציג את מפלס המים, מה שמקל לדעת מתי הגיע הזמן למילוי מחדש. עציצים עם השקיה עצמית יכולים לספק אספקת לחות עקבית ולהפחית את הסיכון להשקיה יתר או תת-השקיה.

בעת בחירת עציץ סחלב, קחו בחשבון את הצרכים הספציפיים של זן הסחלב שאתם מגדלים, כמו גם את התנאים הסביבתיים בבית או באזור הגידול שלכם.

 

העברת סחלב לכלי גדול יותר

 

העברת סחלב לכלי גדול

בשלב זה אתם כבר יודעים איך לטפל בסחלב. למרות זאת לא נשמיט את אחד הנושאים החשובים ביותר בטיפול בסחלבים, והוא – העברה לעציצים גדולים. למה זה חשוב? כי ככל שהסחלב צומח וגדל, הוא זקוק למרחב מחיה, והעציץ הקטן שאיתו הוא הגיע אליכם, כבר איננו מספיק. העברת הסחלב לעציץ גדול יותר היא שלב חשוב בתהליך ההתפתחות שלו, אך יש לעשות את זה בזהירות כדי למנוע פגיעה בשורשים.

אז איך עושים את זה?

 1. ודאו שבכלי החדש יש חורי ניקוז טובים.
 2. השקו את הסחלב לפני העברתו לעציץ החדש. תנו לו לנקז את עודפי המים במשך כמה שעות. כך תמנעו את התייבשות השורשים בתהליך ההעברה.
 3. הוציאו בעדינות את הסחלב מהעציץ הקטן. הקפידו לא לפגוע בשורשים שלו. אם אתם מתקשים, הניעו בעדינות את העציץ וסובבו אותו עד שהסחלב ישתחרר. לאחר שתוציא את הסחלב מהעציץ, הסירו שורשים רקובים או מתים.
 4. הניחו מצע אדמה רענן בתחתית העציץ החדש והניחו את הסחלב במרכזו. מלאו את שארית העציץ באדמה רעננה, ובה בעת לחצו בעדינות על המצע כדי שיתהדק סביב השורשים.
 5. בסיום התהליך השקו את הסחלב, אך הקפידו לא להשקות יתר על המידה. מומלץ לתקוע יתד באדמה כדי לתמוך בסחלב ולאפשר לו לצמוח בזקיפות בזמן שהוא מתאקלם בסביבת המחיה החדשה.

העברת הסחלב לעציץ גדול היא שלב חשוב בצמיחתו ובהתפתחותו. אם תעשו את זה בזהירות ובסבלנות, הסחלב שלכם יסתגל לביתו החדש ויפרח במלוא המרץ.

 

סחלב בריא

 

טיפול בסחלב חולה

כמו כל צמח אחר גם סחלבים מושפעים ממזיקים ומועדים למחלות. הינה כמה מחלות סחלב נפוצות וטיפים בנושא טיפול בסחלב חולה.

 • כנימה קמחית – חרק זעיר זה נראה כמו אבקה לבנה על עלי הסחלב, והוא עלול לגרום להם נזק. כדי למגר את הכנימה הקמחית יש לטבול מקלון אוזניים באלכוהול ולנגב באמצעותו את הכנימה מהעלים.
 • חרקי אבנית – החרקים החומים הקטנים האלה נדבקים לסחלב וקשה מאוד לזהות אותם. אפשר להסיר אותם עם מברשת שיניים או עם מטלית שטבולה במי סבון.
 • קרדית עכביש – המזיקים האלה קטנים כל כך, ואפשר לראות אותם רק בזכוכית מגדלת. הם עלולים להזיק לעלים ולפרחים של הסחלב. יש להשתמש בחומרי הדברה לקרדית עכביש ולמלא את הוראות השימוש בקפידה.
 • ריקבון שחור – פטרייה שמכתימה את העלים ואת הגבעולים בכתמים כהים ומדיפה ריח רע. יש לחתוך את האזורים הנגועים של הסחלב ולרסס אותו בתרסיס קוטל פטריות.
 • ריקבון כתר – מחלה חיידקית שפוגעת בשורשי הסחלב ועלולה להרוג אותו. כדי לטפל בה יש להוציא את הסחלב מהעציץ ולחתוך את השורשים הנגועים. יש לרענן את מצע האדמה ולהמשיך לטפל בו כרגיל.
 • וירוס סחלב – נגיף שמכתים את עלי הסחלב ואת הפרחים שלו. למרבה הצער, אין תרופה לנגיף הסחלב, ויש להשמיד סחלבים נגועים.

טיפול בסחלב ביתי מצריך פעולות בסיסיות של מניעה. שמרו על סביבת המחיה של הסחלב, אווררו את החדר והימנעו מהשקיית יתר. אם אתם מבחינים במחלות סחלב או במזיקים, פעלו במהירות כדי למנוע את התפשטותם ואת פגיעתם בסחלב.

שתפו את העמוד עם חברים:
משתלת Plants4u

משתלת פי גלילות מציעה מבחר רחב של צמחיה במחירים משתלמים במיוחד עם אפשרות למשלוח עד בית הלקוח.

 

באתרינו תוכלו למצוא מגוון רחב של עצים, עציצים, שיחים, פרחים, תבלינים, טוף, אבני נחל, כדים ועוד מוצרים רבים.

חיפוש מוצרים בחנות
גיפט קארד משתלת Plants4u

מחפשים מתנה מקורית? פנקו את היקרים לכם עם שובר מתנה ממשתלת גלילות!

גיפט קארד לרכישת צמחים
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

תפריט נגישות