זמן אספקה עד 5 ימי עסקים | משלוח עד הבית מינימום הזמנה – 249 ₪ | משלוח חינם בהזמנה מעל 999 ₪

12 צמחים נגד יתושים

צמח נגד יתושים
תוכן עניינים

צמחים דוחי יתושים הם דרך מצוינת להרחיק מזיקים מטרידים נושאי מחלות מהגינה והמרפסת. יש כל כך הרבה צמחים מרהיבים, מיוחדים ועמידים שיעשירו את הגינה שלכם וישפרו את המראה שלה ובה בעת ירחיקו יתושים ויאפשרו לכם לבלות בנחת באוויר הפתוח.

 

צמחים דוחי יתושים

 

צמחים שמרחיקים יתושים

הינה 12 צמחים פופולריים שהישראלים לא מוותרים עליהם במיוחד בחודשי הקיץ. אתם מוזמנים לקרוא על תנאי הגידול האידיאליים בשבילם ועל צורכי הטיפול הנחוצים להם ולהבין למה גם אתם צריכים צמח דוחה יתושים אחד או שניים. רוצים ליהנות מקיץ נעים, מרענן ונטול עקיצות? המשיכו לקרוא.

 

ציטרונלה (Citronella)

אם אתם מחפשים צמחים נגד יתושים, ציטרונלה הוא הצמח דוחה היתושים המוכר ביותר בישראל. הוא פולט ניחוח חזק שאינו נעים ליתושים, ולכן לא מפליא שהוא מכונה גם 'צמח היתושים'.

הציטרונלה פורח ומשגשג בשמש ישירה וצריך אדמה איכותית שמנוקזת היטב. הוא זקוק להשקיה תדירה אך לא מוגזמת כדי לא לפגוע בשורשיו. הציטרונלה יכול לצמוח לגובה של עד שישה מטרים, ולכן הוא מושלם לגינות גדולות ופתוחות.

כדי לשחרר את ניחוח החזק שלו יש לשפשף את עליו זה בזה. להרחקת יתושים בתוך הבית אפשר לטפטף כמה טיפות של שמן אתרי ציטרונלה. השמן מופק מעלי הצמח ומכיל את הארומה החזקה שלו. הציטרונלה הוא תוספת נהדרת לכל גינה. הוא מוסיף נופך ירוק יפהפה שמעבה את הגינה ומייפה אותה.

 

טגטס (Marigolds)

טגטס

לטגטס יש פרחים צבעוניים מרהיבים, והוא נראה מושלם בגינה הביתית, בחצר, במרפסת ועל אדן החלון. הוא מתהדר לא רק ביופי אלא גם באופי – הוא דוחה יתושים יעיל למדי בזכות התרכובת פירטרין שמצויה בעלוותו. אותה תרכובת, אגב, מצויה גם בתכשירים קוטלי חרקים סינתטיים.

הטגטס זקוק לשמש ישירה ולאדמה שמנוקזת היטב. למעשה הוא תוספת נהדרת לגינות שטופות שמש, וצבעיו הולמים פריחה קיצית וסביבה שמשית. חשוב לדעת שהטגטס יכול להיות רעיל לבעלי חיים מסוימים לרבות חתולים. אם יש לכם חיות מחמד שאוהבות לבלות בחוץ, הקפידו להרחיק אותן מהטגטס, עם זאת, סביר להניח שהן ישמרו ממנו מרחק באינסטינקטיביות.

הטגטס הוא לא רק צמח להרחקת יתושים אלא גם צמח שמוסיף צבע וחינניות לגינה הביתית. אז בביקור הבא שלכם במשתלה שלנו, חפשו את הטגטס. סביר להניח שלא תוכלו לעמוד בפני צבעיו העליזים ותאמצו אותו בחום.

 

עשב לימון (Lemongrass)

עשב לימון / לימונית ריחנית

עשב לימון לא רק נהדר בחליטות תה ריחניות ומתוקות, הוא גם מפליא להרחיק יתושים מהגינה ומהבית. השמנים האתריים של עשב הלימון מכילים ציטרל (לימונל) שהוא תרכובת אורגנית שקוטלת חרקים ביעילות.

עשב הלימון משגשג בתנאים של חום ולחות. אפשר לגדל אותו בעציץ או לשתול אותו באדמה שמנוקזת היטב באזורים שטופי שמש. הוא זקוק להשקיה קבועה ולדישון חודשי. עשב לימון יעיל בהרחקת יתושים לא רק מהגינה ומהבית אלא גם מהגוף. אפשר לשפשף את עליו על העור ולהרחיק יתושים או לשכך גרד של עקיצות.

להרחקת יתושים מהבית אפשר לטפטף כמה טיפות של שמן אתרי עשב לימון למבער וליהנות מהניחוחות הלימוניים המתוקים שלו. בין שאתם מגדלים עשב לימון בגינה, ובין שאתם מורחים את שמניו על הגוף, היתושים הטורדניים לעולם לא יתקרבו אליכם שוב.

 

לבנדר (Lavender)

לבנדר בעציץ 12 ס"מ

ללבנדר יש פרחים סגולים יפהפיים. הוא מוכר ואהוב ברחבי העולם בזכות השמן האתרי המופק ממנו וסגולותיו הרפואיות. אך לא הרבה יודעים שהוא גם דוחה יתושים איכותי. התרכובות האורגניות קמפור ולינלול המצויות בו מפריעות לחוש הריח של היתושים, מבלבלות אותם ומרחיקות אותם מאזור הפריחה.

הלבנדר זקוק לשמש ישירה ולאדמה עם חומציות מאוזנת. הוא יכול לצמוח לגובה של שלושה מטרים ופורח מסוף האביב עד לתחילת הקיץ. אם אתם מגדלים לבנדר בגינה, שמרו על האדמה לחה אך לא ספוגה במים. בתקופת החורף כסו את הצמח ביריעה כדי להגן עליו מהקור. אם הלבנדר גדל יתר על המידה, אפשר לגזום אותו בסתיו.

כדי ליהנות מתכונותיו כדוחה יתושים אתם יכולים לכתוש את פרחיו, למצות את השמנים שלו ולמרוח אותם על העור. הלבנדר לא רק נמנה עם צמחים שמרחיקים יתושים, הוא גם מוסיף ניחוחות נפלאים לגינה ולבית. זהו צמח רב-תכליתי שמשמש לצרכים רפואיים, קוסמטיים ואף קולינריים. הוא בהחלט תוסף חיובי, רצוי ומועיל לגינה הביתית.

 

בזיליקום (Basil)

עציץ בזיליקום

בזיליקום הוא לא רק תוספת נהדרת לתבשילים, הוא גם דוחה יתושים טבעי. עלוות הבזיליקום מכילה שמנים אתריים חזקים מאוד שיכולים להרחיק יתושים מהגינה, מהחצר או מהבית, ולכן הוא אחד הצמחים המבוקשים במשתלה במיוחד בחודשי הקיץ.

הבזיליקום גדל היטב באדמה איכותית ומנוקזת ובשמש ישירה. אפשר לגדל בזיליקום בעציץ ואפשר לשתול אותו באדמה ולהתמוגג מיופיו ומהצמיחה המהירה שלו. נוסף להיותו דוחה יתושים יש לו ניחוח נהדר שמתפשט במהירות בגינה ובבית.

 

רוזמרין (Rosemary)

עציץ רוזמרין

אם אתם רוצים להכיר מקרוב צמחים דוחי יתושים, אתם יכולים לגדל בבית שיח רוזמרין חזק, עמיד ויפהפה. הרוזמרין הוא צמח תבלין פופולרי שמרחיק בקלות יתושים, חרקים ומזיקים בלתי רצויים. השמן האתרי רב־העוצמה של הרוזמרין מכיל את התרכובות קמפור, אקליפטול ולימונן שאינן מיטיבות עם חרקים או מזיקים למיניהם, ויש להן שימושים רבים בתחום הרפואה והקוסמטיקה.

הרוזמרין גדל היטב באדמה מנוקזת שחשופה לשמש ישירה ולזרימת אוויר טובה. הוא שורד בקלות תקופות בצורת ואפילו מעדיף אדמה יבשה על אדמה לחה. הרוזמרין יכול לצמוח לגובה של ארבעה מטרים. הוא רב־שנתי ומסתגל היטב לרוב תנאי האקלים. אין צורך בתחזוקה אינטנסיבית, אך מומלץ לגזום אותו בקביעות. נחוצה השקיה סדירה בעונת הגידול, אך יותר מדי מים עלולים לפגוע בצמח.

צמח הרוזמרין בגינה הביתית לא רק ישדרג את היכולות הקולינריות שלכם אלא גם ירחיק את היתושים מהבית וימלא אותו בניחוחות נעימים ומתוקים.

 

נפית החתולים (Catnip)

אומנם צמח נפית החתולים אהוב במיוחד על חתולים, אך הוא גם דוחה יתושים טבעי וצמח מסקרן בפני עצמו. הצמח פולט תרכובת כימית המכונה נפטלקטון שיתושים מאוד לא אוהבים כי הוא משבש את יכולתם להרגיש את פליטת הפחמן הדו־חמצני מטרפם. נפית החתולים צומח במהירות לגובה של שלושה מטרים באזורים מוצלים עם מעט שמש.

הוא צמח רב־שנתי שזקוק לאדמה לחה ומנוקזת היטב אך לא לטיפול אינטנסיבי. רוצים לגוון את הגינה בצמח ייחודי ומקסים שדוחה יתושים? חפשו את נפית החתולים במשתלה ותנו לטבע לעשות את שלו.

 

נענע (Peppermint)

נענע

אי אפשר לדבר על צמחים דוחי יתושים בלי לדבר על נענע. המנתה הוא אחד הצמחים שכמעט כולם מכירים ויודעים באינסטינקטיביות שהוא דוחה יתושים חזק מאין כמותו. הצמח מכיל כמות רבה של מנטול, תרכובת אורגנית שנותנת לו את הארומה החזקה שלו. ריח המנתה מבלבל את חושי הריח של היתושים ומקשה עליהם לאתר את טרפם.

אפשר לגדל נענע בקלות בעציצים בתוך הבית, במרפסת, על אדן החלון או בגינה והוא נחשב לאחד מצמחי התבלין הפופולאריים ביותר. הוא מעדיף שמש מלאה אך יכול להסתדר גם באזורי צל וזקוק לאדמה לחה. נוסף ליכולתו להרחיק יתושים לנענע יש גם יתרונות בריאותיים רבים. הוא מרגיע בעיות עיכול, מקל כאבי הראש ופותח את דרכי הנשימה. על התועלת הקולינרית שלו אין צורך להרחיב. הוא מרחיק נמלים מהבית וגם מזיקים אחרים. חשוב לגזום אותו בקביעות כיוון שהוא מתפשט במהירות ואף פולש לאזורי מחיה של צמחים אחרים.

 

שום (Garlic)

אומנם השום הוא לא בחירה טבעית לגננים חובבים, אך אם אתם רוצים ליהנות מגן ירק פורח ומצמחים דוחי יתושים, אל תוותרו עליו. כן, השום הוא דוחה יתושים חזק. בזכות ריחו החריף הוא בלתי אטרקטיבי בעליל ליתושים, ואם אתם מרבים באכילת שום, הריח החזק שלו נפלט מעורכם, וזה כשלעצמו דוחה יתושים.

השום אוהב לצמוח באדמה שמנוקזת היטב וחשופה לשמש ישירה. מומלץ לשתול אותו בסתיו וליהנות ממנו בחודשי הקיץ. וחוץ מזה – כבר ציינו שיש לו פריחה יפהפייה? אם לא, אתם מוזמנים להגיע למשתלה ולהתמוגג ממנה.

 

קינמון (Cinnamon)

עכשיו זה זמן טוב לספר לכם שקינמון הוא לא רק תבלין עם ניחוח מתקתק ועדין שמשדרג את המאפים ואת המשקאות החמים שלנו, הוא גם עץ חזק ויפה שמגן על סביבתו מפני יתושים. למרבה הפלא, ריח הקינמון מרתיע יתושים. אך לפני שאתם קונים עץ קינמון במשתלה, חשוב שתדעו שהקינמון אוהב חום וזקוק לשמש ישירה וללחות מרבית. אז אם אתם מתגוררים באזורים קרירים, כדאי שתשאירו את הקינמון בעציץ ותכניסו אותו הביתה לקראת החורף כשנעשה קר.

עץ הקינמון הוא תוספת נהדרת יפה וריחנית לבית, לגינה או לחצר. אם אתם יכולים לספק לו את תנאי הגידול הנחוצים, תוכלו ליהנות ממנו ומיתרונותיו שנים רבות.

 

קורנית (Thyme)

טימין בעציץ 12 ס"מ

הקורנית הוא צמח רב־שנתי שיכול להדוף יתושים ביעילות. הוא מאוד פופולרי במטבח הישראלי בזכות טעמו, ריחו והשימושים הקולינריים הרבים שלו. אפשר לשתול קורנית באדמה או בעציץ, והוא תמיד ישגשג אם יוכל ליהנות משמש ישירה ומאדמה מנוקזת. הקורנית מכילה את התרכובת תימול. לתימול יש ניחוח חזק שמרחיק יתושים ומזיקים למיניהם, ולכן הוא צמח אידיאלי לגינה וגם לבית. נוסף על כך הוא גם אנטי־פטרייתי ואנטיספטי, ולכן הוא חלק בלתי נפרד מארון התרופות של סבתא.

מלבד היותו דוחו יתושים צמח הקורנית מושך דבורים וחרקים מאביקים אחרים ומועיל למערכת האקולוגית בגינה ולסביבה בכלל.

 

מרווה (Sage)

מרווה רפואית בעציץ 12 ס"מ

צמח המרווה הוא ארומטי במיוחד, והניחוח שלו לא רק מוסיף לתבשילים, למאפים ולחליטות, הוא גם דוחה יתושים ביעילות. הוא מכיל את תרכובת הקמפור שמפיצה ריח חזק שהיתושים לא אוהבים.

צמח המרווה הוא רב־שנתי ומשגשג באדמה לחה שחשופה לשמש ישירה. עם זאת, הוא גם יכול להסתגל היטב לתנאי יובש, ולכן אנחנו יכולים לראות אותו באזורים שונים בארץ.

אם תייבשו את עלי המרווה ותשרפו אותם כקטורת, העשן שלהם גם ירחיק יתושים וגם יטהר את הבית. מוכנים ליהנות מכל הטוב של הטבע בעציץ אחד? חפשו במשתלה עציצי מרווה, שתלו אותם בגינה הביתית והרחיקו את היתושים לתמיד.

 

תרסיס נגד יתושים

לא מצאתם צמח נגד יתושים שמתאים לכם? אין שום בעיה קיימת אפשרות אחרת למניעת יתושים בגינה ובמרפסת! חומר ריסוס נגד יתושים המספק הגנה יעילה מפני יתושים טורדניים המובסס על תרכובת של שמנים אתריים, נקי לחלוטין מרעלים וכימיקלים מזיקים. היפרדו מאי הנוחות של עקיצות יתושים וקבלו פתרון בטוח וירוק יותר המתאים לשימוש בסביבת ילדיכם האהובים והחברים הפרוותיים שלכם.

שתפו את העמוד עם חברים:
משתלת Plants4u

משתלת פי גלילות מציעה מבחר רחב של צמחיה במחירים משתלמים במיוחד עם אפשרות למשלוח עד בית הלקוח.

 

באתרינו תוכלו למצוא מגוון רחב של עצים, עציצים, שיחים, פרחים, תבלינים, טוף, אבני נחל, כדים ועוד מוצרים רבים.

חיפוש מוצרים בחנות
גיפט קארד משתלת Plants4u

מחפשים מתנה מקורית? פנקו את היקרים לכם עם שובר מתנה ממשתלת גלילות!

גיפט קארד לרכישת צמחים
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

תפריט נגישות